Czym jest Koronawirus? Jak powiedzieć o nim dziecku?

poradnik dla rodzica kwi 04, 2020

W obecnej chwili w związku z tym, co się dzieje, wszystkim nam jest ciężko. Zakazy, nakazy, zwolnienia z pracy i nieopuszczający niepokój,  który podjudzają media. Staramy się z tym jakoś radzić, raz lepiej, raz gorzej, mamy swoje sposoby albo się ich uczymy. Koronawirus jest głównym tematem rozmów, o nim czytamy, oglądamy. Towarzyszy nam przy tym wiele emocji, zwłaszcza tych dla nas trudnych.

W tym wszystkim zapominamy, że mamy niedaleko widzów tego spektaklu, którymi są nasze dzieci.

Staramy się, im tłumaczyć czym jest Koronawirus, oczywiście filtrujemy wiedzę, aby ich nie niepokoić. Tylko czy zawsze się to udaje? Z własnego doświadczenia widzę, że nie. Dzieci odczuwają nasz niepokój, słyszą nasze rozmowy i same zaczynają się bać i przeżywać najczęściej wszystko “w środku”, co pokazują labilnością emocjonalną, koszmarami nocnymi, moczeniem w nocy itp.

Niedawno dostałam linka, który mnie natchnął na zrobienie slajdów/prezentacji dla dzieci, które może będą pomocne w zapoznaniu z Koronawirusem Wasze dzieci w sposób dla nich zrozumiały, przy czym, będzie możliwość porozmawiania z nimi o tym, co czują w związku z nim. Nie jestem mistrzem graficznym, ale już jak zrobiłam to udostępniam Wam, może się przyda, korzystajcie! 🙂

Link do prezentacji: https://docs.google.com/presentation/d/1YCUOJI-175lMnaIkjnEg342re2mvZRKG1e5bCV9LInc/edit?usp=sharing’

Tagi

mgr Karolina Celitan

Psycholog dziecięcy wspierający dzieci i ich rodziców w tematyce prawidłowego rozwoju od niemowlęctwa do okresu wczesnoszkolnego.