"Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka"

autyzm wrz 22, 2022

Przez wiele lat, kiedy brałam udział w procesie diagnostycznym spektrum autyzmu, widziałam, jak wielu rodziców podczas informacji zwrotnej jest w natłoku myśli, emocji, pytań i wielu niewiadomych. Nie sprzyja niestety krótki czas, który mają na konfrontację wszystkiego ze specjalistą. A sami specjaliści na rozpoznaniu powinni przekazać oprócz wyniku diagnozy informacje, gdzie dalej udać się z wystawionymi dokumentami, żeby otrzymać pomoc, co trzeba mieć ze sobą podczas komisji, jakie działania podjąć, które są potrzebne na teraz dziecku i odpowiadają na pytania rodziców, których co oczywiste jest wiele.

To wszystko odbywa się przez godzinę albo krócej, albo o zgrozo w najgorszym przypadku rodzice otrzymują tylko dokument bez informacji zwrotnej. Po wyjściu z gabinetu rodzic zostaje ze swoimi myślami, emocjami i natłokiem rzeczy, które trzeba dalej zrobić samemu. Jest to bardzo trudne. W pierwszym odruchu rodzice sięgają po pomoc w internecie, szukają jej na forach, co może być pomocne, ale to w zależności na kogo i na co się trafi. Dla rodzica każda informacja jest na wagę złota i chłonie wszystko bez filtracji na to, co ważne, a co niepotrzebne a dodatkowo może być mocno obciążające.

Na szczęście doświadczonych i mądrych rodziców dzieci ze spektrum autyzmu jest już wielu. Mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, mądrze doradzić i uporządkować informacje.

Na pomysł uporządkowania informacji, wpadła mama Jacka, którą poznałam przy okazji zajęć z jej synem. Pani Agnieszka Sułkowska jest osobą, która bez wątpienia zna się na tej "działce" nie tylko od strony diagnozy i doświadczeń Jacka, ale jego rodzeństwa, a także swojej własnej, ponieważ wszyscy są z kręgu spektrum autyzmu. Pani Agnieszka trafnie określa, że:"(...)wsparcie rodziców jest ważne i kluczowe, także po to, by mieć siłę dla dzieci.". To jest bardzo ważne, bo forma przekazania diagnozy, a potem wsparcie dla rodziców, może dodać im skrzydeł do działania lub im je odjąć.

"Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka" jest zbiorem uporządkowanej wiedzy, w którym można uzyskać przede wszystkim informację gdzie otrzymać wielopoziomowe wsparcie po diagnozie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, jak wybrać mądrze terapię, jej formę i miejsce, jak uzyskać refundację oraz z jaką literaturą warto się zapoznać, a także zawiera wiele, wiele innych cennych, niezbędnych informacji.

Pani Agnieszka tworzyła poradnik, konsultując go merytorycznie z samymi mądrymi i doświadczonymi w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu specjalistami. Mam na myśli profesor Ewę Pisule , której nie trzeba przedstawiać i absolutnie niesamowitymi dziewczynami, tworzącymi Ośrodek Terapeutyczny Przystań Szkraba, które znam osobiście, uwielbiam i podziwiam.

Wszystko to jest wzbogacone o własne przemyślenia pani Agnieszki, przefiltrowane od tych rzeczy najważniejszych do dodatkowych i okraszone dodatkowymi nieoficjalnymi przydatnymi informacjami, o których wiedzą osoby już doświadczone.

Poradnik jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNY, do pobrania na stronie: www.autyzmpoludzku.pl

Cudowny pomysł pani Agnieszko, jeszcze raz gratuluję! Niech idzie w świat!

Tagi

mgr Karolina Celitan

Psycholog dziecięcy wspierający dzieci i ich rodziców w tematyce prawidłowego rozwoju od niemowlęctwa do okresu wczesnoszkolnego.