Książka o seksie dla dzieci

książki dla dzieci lut 16, 2021

Będzie krótko i na temat. Przeglądałam ostatnio książkowe propozycje dotyczące seksu/dojrzewania/seksualności, które nadawałyby się dla Was i Waszych dzieci jako dobry wstęp do wspólnej rozmowy na "trudne tematy". W moim wyobrażeniu książka miała być czytelna, mieć jasny, przyjazny przekaz i posiadać rzetelne informacje. Przejrzałam kilka pozycji i znalazłam COŚ wartego uwagi.

Książka, którą mam na myśli stworzona została na bazie anonimowych pytań uczniów niemieckich szkół podstawowych, którzy brali udział w warsztatach autorki - edukatorki seksualnej. Myślę, że książka rzeczywiście jest przeznaczona dla dzieci szkolnych. Osobiście sięgnęłabym po nią gdzieś w okolicach klasy od 3 do 5, chyba że dziecko dawałoby sygnały, że wcześniej potrzebuje znać informację na temat, który jest zawarty w książce. Jak zwykle kwestia indywidualna. Każde dziecko jest inne, dlatego trzeba obserwować i być czujnym.

Pytania zahaczają o zakochanie, dojrzewanie, ciało, ciąże, seks w świecie zwierząt, płeć, formy zabezpieczeń, masturbacje, poród, cybersex i inne przydatne tematy. Jest dość aktualna, bo wydana w 2018 r.

Wypiszę, kilka pozycji ze spisu treści, abyście mniej więcej wiedzieli, jakiego charakteru są pytania. Pytań jest jest 99: "Czy wszystkie siusiaki są takie same?", "Dlaczego chłopcy mają woreczki za członkiem?", "Dlaczego członek sztywnieje, gdy mówi się o seksie?", "Dlaczego kobiety mają miesiączkę?", "Do czego potrzebna jest ochota na seks?", "Jak zwierzęta uprawiają seks?", "Jak uprawia się seks?", "Czy po każdym seksie rodzą się dzieci?", "Co to jest wytrysk?", "Co to jest gwałt?", "Dlaczego poród boli?"

Wygląda ciekawie prawda? To teraz najważniejsze. Tytuł książki brzmi: "Opowiedz mi", autorką jest Katharina von der Gathen, a pozycja została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Swoją drogą baaaardzo polecam książki dla dzieci tego właśnie wydawnictwa, mają dużo pięknych i wartościowych książek.

"Opowiedz mi" jest wydana w małym formacie - prawie kieszonkowym i czyta się ją jak kartki w notatniku. Ma śmieszne ilustracje, pod którymi wypisane są odręcznie pytania dzieci. Mnie osobiście książka przypadła do gustu i będzie pozycją w biblioteczce moich dzieci, z której skorzystamy za kilka lat. Na razie przeczytałam kilka działów starszemu 6-latkowi, trochę okrajając, bo nie wszystko jeszcze nadawało się dla niego. Leon już wie: "Dlaczego ciało jest takie ważne?", "Czy wszystkie siusiaki są takie same?", "Dlaczego chłopcy mają woreczki za członkiem?" i na końcu "Dlaczego na ciele wyrastają włosy". Na odpowiedzi na pozostałe 95 pytań jeszcze chwilkę musi zaczekać, ale się doczeka :)

Serdecznie Wam polecam!

Tagi

mgr Karolina Celitan

Psycholog dziecięcy wspierający dzieci i ich rodziców w tematyce prawidłowego rozwoju od niemowlęctwa do okresu wczesnoszkolnego.